1. Home
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Bezpieczeństwo IT
  6. /
  7. Weryfikacja dwuetapowa – dlaczego...
Weryfikacja dwuetapowa
Opublikowano wBezpieczeństwo IT

Weryfikacja dwuetapowa – dlaczego warto?

5/5 - (1 vote)

Żyjemy w czasach, gdy posiadamy konta na różnych stronach. Niektóre z tych kont nie są dla nas zbyt ważne i nawet gdyby komuś udałoby się na nie włamać, nie ponieślibyśmy zbytnich szkód i, być może, nie byłoby to dla nas zbyt bolesne. Sytuacja jednak staje się poważniejsza jeśli w grę wchodzą dostępy do kont poczty elektronicznej, serwisów społecznościowych, a zwłaszcza do bankowości internetowej. Warto więc, w przypadku tych najcenniejszych dla nas kont, stosować weryfikację dwuetapową. Tylko na czym ona polega?

Weryfikacja dwuetapowa, jak sama nazwa wskazuje, wymaga od nas dwukrotnego potwierdzenia swojej tożsamości. Na początku, zostaniemy poproszeni o podanie standardowego hasła do danego konta. Drugim etapem weryfikacji jest natomiast wpisanie kodu, wysłanego na nasz telefon, bądź adres e-mail. Weryfikacja tego typu daje nam zatem podwójne zabezpieczenie. Oczywiście, nie gwarantuje, że nikt nigdy nie będzie w stanie włamać się na nasze konta. Mimo to, znacznie zwiększa ich bezpieczeństwo. Dlaczego? By ktoś mógł wejść na nasze konto w mediach społecznościowych, czy to zalogować się do bankowości internetowej, musiałby nie tylko znać nasze hasło, ale również posiadać nasz telefon, bądź hasło do naszej poczty elektronicznej.

Weryfikację dwuetapową obecnie umożliwia wiele portali, między nimi Facebook i Google. Oczywiście, nie ma konieczności korzystania z takiej weryfikacji przy logowaniu do absolutnie każdego konta, natomiast warto ją zastosować do kont, które zawierają naprawdę wrażliwe dane.

Poniżej jeszcze kilka przykładów, kiedy zalecam zastosować weryfikację dwuetapową:

  • W firmach, gdzie wszelki wyciek danych mógłby okazać się bardzo dotkliwym ciosem.
  • Do dysków internetowych, gdzie przechowujemy pliki.
  • Wszędzie tam, gdzie podajemy dane do karty.
  • Do kont powiązanych z kartami, przykładowo, do serwisów płatniczych.

Wiele osób wychodzi jednak z założenia, że weryfikacja dwuetapowa jest irytująca i zabiera za dużo czasu. Faktycznie, twa nieco dłużej niż zwykłe logowanie przy pomocy hasła, ale daje wymierne korzyści. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, czy ktoś może w jakiś sposób wykraść nasze dane. Tymczasem, cyberprzestępstwa są bardzo powszechne. Nie dotykają one wyłącznie dużych firm, czy sławnych osób. Dlatego, choć takie zagrożenie może wydawać się dość nierealne, warto być na nie przygotowanym i stosować weryfikację dwuetapową, która okryje nasze dane dodatkowym płaszczem ochronnym.

Pamiętajmy, że na szali położone są nie tylko nasze pieniądze, ale i prywatność naszych zdjęć i konwersacji, a więc także nasze zdrowie psychiczne.

STAY SAFE!

Udostępnij:

Opublikowany przez Paweł Hordyński

Cybersecurity Expert Napisz do mnie, chętnie pomogę!