Informatyka śledcza

Informatyka śledcza

Informatyka śledcza jest stosunkowo młodą dziedziną nauki, ale za to bardzo dynamicznie się rozwija. Spowodowane jest to rosnącą ilością przestępstw, dokonywanych za pomocą Internetu oraz popularyzacją komputerów – ogólnie – elektroniki. Obecnie, większość spraw sądowych opiera się na dowodach elektronicznych, co wymusza na sądach, aby korzystały ze specjalistycznych opinii, co natomiast niesie za sobą pewne konsekwencje…

Z roku na roku cyberprzestępczość drastycznie rośnie; wyłudzenia lub wycieki danych, włamania do sieci komputerowych, wyłudzanie pieniędzy, oszustwa, kradzieże i wiele innych przestępstw, na które jesteśmy narażeni, spowodowały, że powstała nowa gałąź branży IT – informatyka śledcza (ang. computer forensics). Jednym z najważniejszych jej zagadnień jest zabezpieczanie danych. Dzięki naszej wiedzy jesteśmy w stanie zabezpieczyć i przygotować materiał dowodowy w taki sposób, aby nawet najsprytniejszy adwokat nie potrafił wykluczyć go z postępowania.

Biały wywiad – przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi – może okazać się bardzo skuteczną metodą legalnego pozyskiwania danych zgromadzonych w Internecie. Dzięki niemu możemy uzyskać dodatkowy materiał dowodowy, który może pomóc w udowodnieniu przestępstwa, znalezieniu winnego, przygotowaniu się do sprawy lub nawet jej wygraniu.

Odzyskiwanie danych sprzyja poszerzaniu listy dowodów; przestępcy skutecznie zacierają ślady, a my wiemy jak te informacje odzyskać. Trzeba pamiętać o tym, że mimo iż wydaje nam się, że na nośniku danych nie ma żadnych informacji, może wcale nie oznaczać, że ich tam naprawdę nie ma.

Skontaktuj się z nami

Siedziba główna

ul. Technologiczna 2

45-839 Opole

+48 519 051 504