Ransomware

Ransomware

Z tematem malware (pl. złośliwe oprogramowanie) mamy do czynienia od dość dawna – niestety – na przestrzeni ostatnich lat możemy się również spotkać z siejącą prawdziwe spustoszenie odmianą tego złośliwego oprogramowania, tj. ransomware. Sama nazwa już wiele tłumaczy; stanowi zbitkę dwóch słów: ransom i software, które z angielskiego oznaczają kolejno – “okup” i “oprogramowanie”. A zatem jest to rodzaj wirusa, który szyfruje dane na dysku ofiary i w imieniu przestępcy, żąda okupu.

Wirusy typu ransomware rozprzestrzeniają się w zatrważającym tempie. Atak zwykle rozpoczyna się od złośliwej wiadomości e-mail; ofiara klika w link z wiadomości i dochodzi do infekcji sprzętu komputerowego.

Jak możemy sobie z tym radzić? Najlepszą obroną jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Natomiast, jeśli do tej pory nie stosowano tego w Twojej firmie lub nie dopilnowano żeby taką kopię robić systematycznie, chętnie pomożemy Ci uporać się ze skutkami ataku typu ransomware.

Nasi specjaliści zabezpieczą ślady takiego ataku i pomogą w zgłoszeniu go organom ścigania. Dobrze radzą sobie również z usuwaniem konsekwencji działania wirusa; czasami udaje się nawet odzyskać dane.

Skontaktuj się z nami

Siedziba główna

ul. Technologiczna 2

45-839 Opole

+48 519 051 504