Informatyka śledcza
Informatyka śledcza jest stosunkowo młodą dziedziną nauki, ale za to bardzo dynamicznie się rozwija. Spowodowane jest to rosnącą ilością przestępstw, dokonywanych za pomocą Internetu oraz popularyzacją komputerów – ogólnie – elektroniki. Obecnie, większość spraw sądowych opiera się na dowodach elektronicznych, co wymusza na sądach, aby korzystały ze specjalistycznych opinii, co natomiast niesie za sobą pewne konsekwencje…
Z roku na roku cyberprzestępczość drastycznie rośnie; wyłudzenia lub wycieki danych, włamania do sieci komputerowych, wyłudzanie pieniędzy, oszustwa, kradzieże i wiele innych przestępstw, na które jesteśmy narażeni, spowodowały, że powstała nowa gałąź branży IT – informatyka śledcza (ang. computer forensics). Jednym z najważniejszych jej zagadnień jest zabezpieczanie danych. Dzięki naszej wiedzy jesteśmy w stanie zabezpieczyć i przygotować materiał dowodowy w taki sposób, aby nawet najsprytniejszy adwokat nie potrafił wykluczyć go z postępowania.
Biały wywiad – przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi – może okazać się bardzo skuteczną metodą legalnego pozyskiwania danych zgromadzonych w Internecie. Dzięki niemu możemy uzyskać dodatkowy materiał dowodowy, który może pomóc w udowodnieniu przestępstwa, znalezieniu winnego, przygotowaniu się do sprawy lub nawet jej wygraniu.
Odzyskiwanie danych sprzyja poszerzaniu listy dowodów; przestępcy skutecznie zacierają ślady, a my wiemy jak te informacje odzyskać. Trzeba pamiętać o tym, że mimo iż wydaje nam się, że na nośniku danych nie ma żadnych informacji, może wcale nie oznaczać, że ich tam naprawdę nie ma.